top of page
Search

Първият музей на открито в България

  • Красимира Петкова
  • Feb 20
  • 3 min read

Updated: 3 days ago

Уникалността на „Етъра” се дължи на действащите съоръжения, задвижвани от вода, и на множеството съхранени и показани занаяти


Архитектурно-етнографският комплекс „Етър” е разположен сред живописна местност в габровския Балкан, на 8 км от гр. Габрово. Наречен е „Етър” на древното име на река Янтра.

За пръв път в музейната практика на България се изгражда музей на открито от типа „Сканзен” - една нова, по-модерна форма за показване на историческото минало, стопанското развитие и бита на населението.

Музейната експозиция, разположена на площ от 7 хектара, разкрива икономическото развитие и духовна култура на Габровския край през Възраждането - втората половина на XVIII и XIX в.

Музеят отваря врати на 7 септември 1964 г. В началото е филиал на Окръжния исторически музей - Габрово. От 1966 г. е обособен като самостоятелна структура с пръв директор Лазар Донков (1908-1976 г.) - инициатор и основен двигател на идеята за неговото създаване. Любовта на Донков към архитектурата, историята и етнографията го подтиква да скицира обекти на стари къщи, да разговаря със старите майстори и събира информация. Преживял всякакви превратности на съдбата - от клеймото „Народен враг” (син на Иван Донков, основател на единствената патронна фабрика в България), до получаването на званието „Заслужил деятел на културата” през 1971 година и удостояването му с Димитровска награда през 1974 година, със своята упоритост и всеотдайност той успява да осъществи идеите си и да създаде музей с национално и международно значение.

Изграждането на музея не става изведнъж. Към съществуващите по поречието на р. Сивек (приток на р. Янтра) обекти и експозиции през годините се строят нови. Обособени са три сектора: първият - „Народно-технически съоръжения”, голяма част от които са непознати и уникални в Европа; вторият - „Ансамбъл занаятчийско-търговска улица” - чаршия с 15 архитектурни образци на къщи; третият - „Сгради с обществено значение” - часовникова кула, мостове, каменни чешми, надгробни кръстове.

Уникалността на музея се дължи на действащите съоръжения, задвижвани от водата, и на множеството занаяти от миналото, съхранени и показани благодарение на майсторите, които работят в занаятчийските работилници.

Всяка година музеят организира множество събития, свързани с празнично-обредния български календар. Има специално подготвени програми за Лазаровден, Гергьовден, Еньовден и Коледа. Представят се обичаи, организират се възстановки, правят се демонстрации на приготвяне на украси и храни. Провеждат се „Училище за лазарки” и „Училище за коледари”.

Ежегодно през втората половина на юли в музея се провежда симпозиум „КЕВИС” за лендарт и кинетично изкуство, задвижвано от вода.

Най-значимото събитие в музейния календар е Международният панаир на традиционните занаяти, организиран за първи път през 1990 година.

През 2022 г. Регионален етнографски музей на открито „Етър” - Габрово е удостоен с наградата „Жива”, в категория „Най-добър обект на културното наследство”. За първи път български музей става носител на една от двете големи награди на „Форум на славянските култури”.

Лазар Донков
Лазар Донков

РЕМО "Етър"


Използвани източници:

Алексиева, Соня. Човекът, който създаде „Етъра” / Соня Алексиева. - София : Антлантис, 1994, 148 с.

Етър : Пътеводител / [Авт. кол. Карамфила Грудова и др.]. - Габрово : ЕМО Етър, 1999, 120 с.

Колева, Пенка. Етнографски музей на открито „Етър” / Пенка Колева. - Габрово : Принт, 2002, с. [25].

Димитрова, Светла. Етнографски музей на открито „Етър” / Светла Димитрова. - Стара Загора : Печатница „Дъга Плюс”, 2018, 32 с.

[Тридесет] 30 години огнище на българщината. // Габрово днес, № 68, 5 септ. 1994, c. 1, 4-5.

Тихова, Надежда. Много е писано и се пише за Етъра, но малцина знаят, че той е дело на един - единствен творчески ум - на габровеца Лазар Иванов Донков : Днес се навършват 40 години от смъртта на Лазар Донков, почетен гражданин на Габрово / Надежда Тихова. // 100 вести (Габрово), XXV, № 206, 13 септ. 2016, c. 8 : със сн.


 
 
 

Comentários


©2024 by Регионална библиотека "Априлов-Палаузов" - Габрово. Proudly created with Wix.com

bottom of page