Първият музей на открито в България
- Красимира Петкова
- Feb 20
- 3 min read
Updated: 3 days ago
Уникалността на „Етъра” се дължи на действащите съоръжения, задвижвани от вода, и на множеството съхранени и показани занаяти
Архитектурно-етнографският комплекс „Етър” е разположен сред живописна местност в габровския Балкан, на 8 км от гр. Габрово. Наречен е „Етър” на древното име на река Янтра.
За пръв път в музейната практика на България се изгражда музей на открито от типа „Сканзен” - една нова, по-модерна форма за показване на историческото минало, стопанското развитие и бита на населението.
Музейната експозиция, разположена на площ от 7 хектара, разкрива икономическото развитие и духовна култура на Габровския край през Възраждането - втората половина на XVIII и XIX в.
Музеят отваря врати на 7 септември 1964 г. В началото е филиал на Окръжния исторически музей - Габрово. От 1966 г. е обособен като самостоятелна структура с пръв директор Лазар Донков (1908-1976 г.) - инициатор и основен двигател на идеята за неговото създаване. Любовта на Донков към архитектурата, историята и етнографията го подтиква да скицира обекти на стари къщи, да разговаря със старите майстори и събира информация. Преживял всякакви превратности на съдбата - от клеймото „Народен враг” (син на Иван Донков, основател на единствената патронна фабрика в България), до получаването на званието „Заслужил деятел на културата” през 1971 година и удостояването му с Димитровска награда през 1974 година, със своята упоритост и всеотдайност той успява да осъществи идеите си и да създаде музей с национално и международно значение.
Изграждането на музея не става изведнъж. Към съществуващите по поречието на р. Сивек (приток на р. Янтра) обекти и експозиции през годините се строят нови. Обособени са три сектора: първият - „Народно-технически съоръжения”, голяма част от които са непознати и уникални в Европа; вторият - „Ансамбъл занаятчийско-търговска улица” - чаршия с 15 архитектурни образци на къщи; третият - „Сгради с обществено значение” - часовникова кула, мостове, каменни чешми, надгробни кръстове.
Уникалността на музея се дължи на действащите съоръжения, задвижвани от водата, и на множеството занаяти от миналото, съхранени и показани благодарение на майсторите, които работят в занаятчийските работилници.
Всяка година музеят организира множество събития, свързани с празнично-обредния български календар. Има специално подготвени програми за Лазаровден, Гергьовден, Еньовден и Коледа. Представят се обичаи, организират се възстановки, правят се демонстрации на приготвяне на украси и храни. Провеждат се „Училище за лазарки” и „Училище за коледари”.
Ежегодно през втората половина на юли в музея се провежда симпозиум „КЕВИС” за лендарт и кинетично изкуство, задвижвано от вода.
Най-значимото събитие в музейния календар е Международният панаир на традиционните занаяти, организиран за първи път през 1990 година.
През 2022 г. Регионален етнографски музей на открито „Етър” - Габрово е удостоен с наградата „Жива”, в категория „Най-добър обект на културното наследство”. За първи път български музей става носител на една от двете големи награди на „Форум на славянските култури”.

РЕМО "Етър"
Използвани източници:
Алексиева, Соня. Човекът, който създаде „Етъра” / Соня Алексиева. - София : Антлантис, 1994, 148 с.
Етър : Пътеводител / [Авт. кол. Карамфила Грудова и др.]. - Габрово : ЕМО Етър, 1999, 120 с.
Колева, Пенка. Етнографски музей на открито „Етър” / Пенка Колева. - Габрово : Принт, 2002, с. [25].
Димитрова, Светла. Етнографски музей на открито „Етър” / Светла Димитрова. - Стара Загора : Печатница „Дъга Плюс”, 2018, 32 с.
[Тридесет] 30 години огнище на българщината. // Габрово днес, № 68, 5 септ. 1994, c. 1, 4-5.
Тихова, Надежда. Много е писано и се пише за Етъра, но малцина знаят, че той е дело на един - единствен творчески ум - на габровеца Лазар Иванов Донков : Днес се навършват 40 години от смъртта на Лазар Донков, почетен гражданин на Габрово / Надежда Тихова. // 100 вести (Габрово), XXV, № 206, 13 септ. 2016, c. 8 : със сн.
Comentários