top of page
Search

Първият български етнограф и нумизмат

  • Ралица Чепелева
  • Feb 21, 2024
  • 3 min read

Updated: 3 days ago

В свое съчинение Васил Априлов публикува първата точно определена монета в Европа


Васил Евстатиев Априлов е роден в село Нова махала на 21 юли 1789 г., (дн. квартал на Габрово). Той е български търговец, родолюбец, книжовник и благодетел на българското образование от времето на Възраждането. Има основна заслуга за създаването на Първото новобългарско светско училище през 1835 г. в Габрово и е негов патрон.

Васил Априлов е малко познат като историограф и почти неизвестен като етнограф и нумизмат. Но той е сред първите възрожденци, които отдават значение на етнографските материали за историята на българския народ. Ревностен изследовател на българското минало, той насърчава свои близки в събирането на старини - монети, ръкописи, народни песни, обичаи.

Отдалечеността от Отечеството лишава габровеца от възможността за пряко участие в процесите на културно-общественото му развитие. Като събирач на български старини Априлов изразява своите идеи за съхраняване на националната самобитност на българската култура, за просперитета на новобългарската просвета.

В писмата си той моли сестра си за издирване на песни, дава й напътствия какво да събира – за годеж, за любов, за сватба, наставлява я да търси като информатори жени и моми и ако са бедни, да им се плати за труда. Такива поръчения поставя и на пътуващите до Одеса габровци, с които се среща и разговаря пространно. Намерението му да подреди събраното песенно творчество в сборник се потвърждава от ръкописа, открит в архива на Найден Геров. С тази дейност той поставя началото на етнографското проучване на Габрово.

Като първи нумизмат Априлов се очертава с писмото си от 10.04.1838 г. В него той препоръчва на Неофит Рилски да търси и праща най-вече български монети. Габровското училищно настоятелство откликва на молбата му и му изпраща 23 монети с общо тегло 27,5 грама, на следващата година - 15 монети.

Публикува в своето съчинение „Денница новобългарскаго образования” (1841) първата сребърна монета на цар Теодор Светослав, намерена на Трапезица, която и до днес остава първата точно определена монета в Европа.

Васил Априлов е автор и на ценни литературно-документални трудове. В Регионалната библиотека в Габрово сред останалите заглавия от възрожденската ни книжнина, се съхраняват и негови произведения:

  • Българските книжници, или на кое словенско племе собствено принадлежи кириловската азбука? / Сочини Василий Априлов. - Одеса : Градската типография, 1841. - 31 с.

  • Мисли за сегашното българско учение / От Василия Априлова. - Одеса : Градската печатница, 1847. - 47 с.

  • Заветат на Василия Евстатиьева, сина Априлова = I Diathiki tu Vasiliu Evstatiu iu Aprilov. - Одеса : А. Браун типограф., 1849. - 25 с.

  • Денница новобългарскаго образования : Изданно им на своем иждивении в пользу Габровскаго училища: Ч. 1- / Васил Априлов. - Одесса : Городской типогр., 1841  

  • Дополнение к книге: Денница новобългарскаго образования : Писмо автор к господину исправляещему должност профессора в Одеском лице, Михаилу Александровичу Соловьеву / Васил Априлов. - Санкт Петербург : Типогр. Штаба военно-учебных заведений, 1842. - 42 с.

  • Сметка на душеприкащиките В. Е. Априлова, подадена Н. Н. Априлову. - Цариград : Печатница на Македония в метохът на Българската черква, 1867. - 144 с. : табл.

Васил Априлов умира на 2 октомври 1847 г. в Галац. Костите му са пренесени в Габрово и препогребани в двора на Априловската гимназия.

В завещанието си оставя 60 000 рубли за издръжка на Габровското училище.

През 1935 г., по случай 100 години от откриването на Първото новобългарско светско училище, в Габрово е издигнат паметник на Васил Априлов, дело на скулптора Кирил Тодоров.

Априлов е и един от двамата патрони на Регионалната библиотека в Габрово.



Използвани източници:

Минчев, Минчо Г. Стряха над Янтра / Минчо Г. Минчев. - Габрово : Луна, 1993, с. 38-41 : с портр.

Габровски, Илия. Бележити хора и събития от Габровския край / Илия Габровски. - София, 2003, с. 122-123

Инджова,Ива. Габровската интелигенция през Възраждането / Ива Инджова. - Габрово : Екс-прес, 2022, с. 248-251: с портр.

Цонева, Даниела. Априлов живее 47 години извън родината, но дълго време неговите книги са единствен източник на историческа информация за българите : Освен книжовни трудове и лични вещи Историческият музей в Габрово притежава и две писма на Априлов до сестра му Кера. Те са много лични, но са свидетелство за неговите интереси за запазването на българските традиции / Даниела Цонева. // 100 вести (Габрово), XXIII, № 46, 25 февр. 2014, c. 5 : с порт., факс.

Дързостта да бъдеш първи : [Календар за 2013 г.]. - [Габрово] : [Екс-Прес], [2012] : с портр.

Познатото и непознатото Габрово: на фокус. Маршрут 1. // Prezi [онлайн], 15 апр. 2016 : с цв. сн. [прегледан на 17.12.2024]. Достъпно от: https://prezi.com/54tcadefd6pb/1/?present=1

 
 
 

Comments


©2024 by Регионална библиотека "Априлов-Палаузов" - Габрово. Proudly created with Wix.com

bottom of page